افزایش خطر کمبود مواد غذایی با گرمایش زمین

18 فروردين 1397 ساعت 08:53 ق.ظ

تحقیقات جدید محققان دانشگاه اکستر انگلیس نشان می دهد، افزایش دمای زمین امکان دسترسی ساکنین کره خاکی را به مواد غذایی تهدید می‌کند.


به گزارش پایگاه خبری آسوشیتدپرس، انتظار می رود تغییرات آب و هوایی سبب افزایش میزان پدیده‌های آب و هوایی خشن از جمله خشکسالی و سیل شود.

محققان انگلیسی مدلی را ساختند که آثار افزایش دمای زمین به میزان 1.5 تا 2 درجه سانتیگراد را بر الگوهای آب و هوایی خشن و تولید محصولات غذایی در 122 کشور در حال توسعه نشان می‌دهد.

با وجود این که افزایش خطر سیلاب ها می‌تواند تولید محصولات کشاورزی را در مناطقی از زمین کاهش دهد، خشکسالی‌های طولانی تاثیرات وسیع‌تری را بر میزان غذای در دسترس بشر بر جای خواهد گذاشت. در مناطق جنوب آفریقا و آمریکای جنوبی، خشکسالی مهمترین تهدید علیه دسترسی به غذا محسوب می‌شود، در حالی که در منطقه آسیا تهدید اصلی بروز سیلاب‌ها است. برای مثال با افزایش دمای زمین به میزان دو درجه سانتیگراد تعداد سیلاب های رود گنگ به 2 برابر افزایش می‌یابد.

بر اساس این تحقیقات هر 2 پدیده خشکسالی و سیلاب‌ها می توانند دسترسی جمعیت زمین را به آب آشامیدنی و غذا در معرض خطر جدی قرار دهند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Philosophical Transactions of the Royal Society A منتشر شده است.