تغییرات اقلیمی، دریاها و اقیانوس‌ها

3 اسفند 1397 ساعت 11:47 ب.ظ

بررسی‌ها نشان می‌دهد دریاها و اقیانوس‌ها بیشترین تاثیر را از تغییرات اقلیمی می‌گیرند که سفید شدگی آب‌سنگ‌های مرجانی، اسیدی شدن و کاهش اکسیژن آب دریاها، افزایش شوری، بروز کِشَند قرمز و تغییر توازن جمعیتی گونه‌ها برخی از پیامدهای این تاثیر است.تغییرات اقلیمی یا همان تغییرات آب و هوایی چند سالی است که وارد ادبیات مشترک کشورهای جهان شده و به عنوان یک معضل در توسعه مشترک در زمینه محیط زیست، مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.

افزایش دمای کره زمین یکی از پیامدهای تغییر اقلیم است که تاثیرات آن بر کشورهای مختلف با توجه به نوع اقلیم و میزان وسعت خشکی و پهنه‌های آبی آنها متفاوت است، به عنوان مثال در کشورهای دریا محور، ذوب شدن یخ‌ها موجب بالا آمدن آب دریاها و در نهایت جابجایی خط ساحلی می‌شود و از سوی دیگر بر اکوسیستم‌های دریایی نیز تاثیر منفی زیادی دارد. 

سفید شدگی آب‌سنگ‌های مرجانی، اسیدی شدن آب دریاها، از بین رفتن جنگل‌های حرا، کاهش اکسیژن در دریاها و اقیانوس‌ها، افزایش شوری آب، کاهش جمعیت آبزیان، افزایش مهاجرت، بروز کِشَند قرمز و تغییر توازن جمعیتی گونه‌ها برخی از تاثیرات تغییر اقلیم بر دریاها و اقیانوس‌هاست. 

با ادامه افزایش گرمایش جهانی این تاثیرات بیشتر خواهد شد، بررسی‌ها نشان می‌دهد طی یک دوره 100 ساله دمای سطحی کره زمین حدود هفت دهم درجه سانتیگراد افزایش یافته است و پیش بینی می‌شود احتمالا در سال 2100 بین 1.8 تا 6 درجه سانتیگراد افزایش یابد. 

این افزایش دما جهانیان به تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای که عامل افزایش دما به شمار می‌آید، وادار کرده که نتیجه آن شکل‌گیری نشست آب و هوایی پاریس است اما پیش‌بینی شده حتی با وجود پیشرفت‌های قابل ملاحظه در راهکارهای جلوگیری از افزایش دما احتمالا در قرن حاضر، سه درجه سانتیگراد و یا بیشتر افزایش دما رخ دهد.