بسیاری از مناطق ایران با فرونشست زمین به دلیل برداشت بی رویه آب مواجه است

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: بسیاری از مناطق ایران به دلیل برداشت بی رویه از منابع آب های زیرزمینی با فرونشست زمین مواجه است.
اسماعیل نجار افزود: فرونشست یک و چهار دهم میلی متر زمین در روز، فاجعه ای است که باید مدیریت آن کارشناسی شده باشد و به آن عمل کرد.


وی همچنین ایمن سازی زیرساخت ها و پروژه های عمرانی را مهمترین راه های مبارزه با بحران دانست و بیان کرد: مسکن، محل حضور و زندگی خانواده به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی است پس باید نظارتی دقیق بر ساخت آن وجود داشته باشد.

نجار، مکان یابی درست، آزمایش خاک، مصالح استاندارد، کارکرد استاندارد و نظارت دقیق را از مهمترین عوامل ساختمان سازی بیان کرد و افزود: اگر این عناصر در احداث ساختمان رعایت شود شاهد بحران های کمتری در جامعه خواهیم بود.

به گفته وی این عوامل در ژاپن فرهنگ سازی شده است، افراد قبل از ساخت و ساز به فکر ارکان ایمن سازی بنا هستند، این امر باعث شد در زلزله های هشت ریشتری هم تلفاتی گزارش نشود.

نجار در ادامه انسجام، هماهنگی و همکاری فرا بخشی را از مهمترین اصول کنترل و مدیریت بحران دانست و عنوان کرد: این عوامل مدیریت بحران را در هر منطقه ای به آمادگی کامل در همه سطوح می رساند.

وی اظهار کرد: مدیریت منسجم بحران در هر استانی و به تبع آن در کشور باعث جلو گیری از موازی کاری و مخارج بیهوده می شود و امروزه جدای از بحث کمبود اعتبار، مدیریتی که بر پایه علمی استوار باشد، مورد نیاز است.
 
بازدید : 158 9 دي 1395 ساعت 07:38 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری