تالاب گاوخونی به کادمیوم و سرب آلوده شده است

عضو انجمن خاک ایران گفت: مطالعه انجام شده بر روی تالاب بین المللی گاوخونی که بطور تقریبی خشک شده، مؤید آن است که این تالاب به فلزهای سنگین نظیر کادمیوم، سرب و روی آلوده شده است.


به گفته کارشناسان، وجود فلزات سنگین از جمله کادمیوم، سرب و روی در محیط زیست و منابع آبی باعث ایجاد مخاطراتی از قبیل مسمومیت و سرطان زایی در موجودات زنده می شود.
احمد جلالیان افزود: اگر این تالاب احیا نشود و به صورت چشمه­های ریزگرد درآید، سونامی نمک و ریزگردهای سمّی خواهیم‌ داشت که می­تواند تا شعاع حدود یکهزار کیلومتر و استان­های اطراف از جمله تهران را تحت تاثیر قرار دهد.

وی که در سمینار پایداری خاک در دانشگاه آزاد اصفهان سخن می گفت، افزود: تالاب بین­المللی گاوخونی به وسعت 47 هزار هکتار، کانون دوم ریزگرد در استان اصفهان است.
این کارشناس اصفهان را تحت تاثیر سه نوع ریزگرد با 'منشاء طبیعی'، 'ریزگردهای حاصل از صنایع شبیه ذوب­آهن، فولاد مبارکه، پالایشگاه و نیروگاه' و 'ریزگردهای حاصل از سوخت­های فسیلی و ترافیک' عنوان کرد.

وی اظهار کرد: ریزگردهای حاصل از صنایع و ترافیک، انسان زاد یا آنتروپوژنیک است و ریزگردهای طبیعی با جریان­های بادی شرقی- غربی وارد کلانشهر اصفهان شده و با ریزگردهای صنایع و ترافیک، واحدهای ثانویه را ایجاد می­کند که باعث مشکل های شدید زیست محیطی در اصفهان شده­است.

جلالیان، گفت: ریزگردهای اصفهان بیشتر منشاء موضعی و منطقه­ای داشته و کمتر تحت تاثیر ریزگردهای برون مرزی قرار دارد.
استادیار دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان نیز در این جلسه گفت: علاوه بر فرسودگی خاک و انحطاط اراضی، مجموعه اکوسیستم زاینده‌رود و گاوخونی شرایط شکننده و ناپایداری پیدا کرده و انواع گونه‌های جانوری و پرندگانِ آسیب‌دیده و یا در حالِ انقراض نیز نیازمند پایش، مراقبت و حفاظت هستند.

عاطفه چمنی افزود: کاهش توده‌های آبی تالاب گاوخونی و مساحت نیزارها و مراتع، منجر به کاهش زیستگاه های پرندگان شده به گونه‌ای که طبق آمار سرشماری پرندگان زمستان‌گذران، تعداد این پرندگان بیش از 90 درصد کاهش یافته است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این نشست گفت: منشاء و شدت فرسایش خاک در ایران به فراخور موقعیت جغرافیایی، خشکسالی طبیعی و یا هیدرولوژیک (انسان‌زاد) و نیز میزان و نوع بهره‌برداری انسان از عرصه‌های طبیعی (مراتع، جنگل ها، معادن، خاک و آب) متفاوت است.

سیداحمد خاتون‌آبادی افزود: تولید فولاد غیر قابل رقابت با آب مناطق خشک کشور، تولید محصول های کشاورزی ارزان مانند صیفی‌ و صادر کردن آنها به یک دهم قیمت آب صرف شده و مصرف غلط محصول های کشاورزی و ضایعات زیاد آنها، نمونه‌های بارز نقش مردم در فرسایش منابع آب و خاک کشور است.
وی تاکید کرد: پایان دادن به این تخریب جبران ناپذیر، عزمی و مشارکت فعال و همگانی آحاد مردم در همه سطوح را می­طلبد.

سمینار پایداری خاک و گرامیداشت روز جهانی خاک با حضور جمعی از علاقه مندان به پایداری خاک‌ از دانشگاه‌های آزاد، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان و اعضای انجمن علوم خاک ایران، در دانشگاه آزاد اصفهان برگزار شد.
 
بازدید : 183 13 دي 1395 ساعت 07:51 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری