اطلاعیه مهم  

فرونشست زمین، زلزله ای خاموش اما قابل پیشگیری

فرونشست زمین، پدیده ای خطرآفرین و زلزله ای خاموش است که بی توجهی به آن ممکن است به خسارت مالی، جانی و حتی بحران های اجتماعی منجر شود، اما با این وجود، این پدیده قابل پیش بینی و پیشگیری است.


فرونشست می تواند در اثر پدیده های طبیعی زمین شناسی مانند زمین لرزه، انحلال سنگ های گچی، نمکی یا آهکی، آب شدن یخ ها و حرکت آرام پوسته و خروج گدازه از پوسته جامد زمین یا فعالیت های انسانی مانند معدنکاری، برداشت سیالات زیرزمینی مانند آب های زیرزمینی، نفت یا گاز ایجاد شود، اما به گفته کارشناسان، کاهش شدید سطح آب های زیرزمینی، مهمترین دلیل فرونشست زمین در ایران است.

کاهش بارش، مدیریت نکردن مصرف آب در بخش کشاورزی، رعایت نکردن سهمیه برداشت آب توسط برخی کشاورزان و استفاده از روش های سنتی آبیاری، افزایش مصرف آب توسط صنایع و مردم موجب شده است تا بخش قابل توجهی از منابع آبی خشک شود و سطح سفره های زیرزمینی بشدت پایین بیاید.
این مساله موجب شده تا حفره های تهی از منابع آبی در اثر وارد آمدن فشار طبقات فوقانی زمین فرو بریزد و پدیده فرونشست زمین در بسیاری از مناطق اتفاق بیفتد.

بررسی ها نشان می دهد اکنون بیش از 150 کشور از جمله ایران با این پدیده روبرو هستند.
به گفته کارشناسان، از آن جا که نشست زمین، حادثه‌ای تدریجی است و مانند سیل و زلزله به یکباره رخ نمی دهد، مسئولان و مردم نیز نسبت به آسیب‌های آن توجه چندانی ندارند.
طبق اطلاعات موجود، تاکنون پنج مورد فرونشست زمین دراستان اصفهان گزارش شده است.

فرونشست های استان در اراضی جنوب فرودگاه شهید بهشتی، گلشهر، اردستان، روستای پرمه حیدرآباد در بخش چنارود چادگان و شهر دامنه شهرستان فریدن رخ داده است.

جمع بندی نظرات کارشناسان و مسئولان حاکی از آن است که راهکارهایی برای جلوگیری از این پدیده وجود دارد که مهمترین آن مصرف بهینه آب بویژه کاهش استفاده از آب های زیرزمینی است.
تغذیه مصنوعی آبخوان‌ها، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی، خرید چاه‌های کم ‌بازده از کشاورزان، نصب کنتورهای هوشمند و جایگزینی پساب از دیگر راهکارهایی است که می تواند در کنترل فرونشست زمین مفید باشد.

آموزش لازم به کشاورزان و عموم مردم از سوی سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب در راستای مصرف بهینه آب و جلوگیری از هدررفت ها و خالی شدن سفره های زیر زمینی، مهمترین راه پیشگیری از این پدیده به شمار می رود.

بهسازی و مقاوم سازی تاسیسات و منازل نیز راهکاری دیگر برای کاهش اثرات مخرب پدیده فرونشست زمین محسوب می شود.

مضاف بر این ذکر این نکته نیز الزامی است که بررسی پدیده فرونشست زمین و از همه مهمتر آمادگی برای مقابله با خطرات پنهان این پدیده طبیعی نیازمند ورود جدی و همه جانبه مسئولان است.

 
بازدید : 265 6 آبان 1396 ساعت 08:45 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری