اطلاعیه مهم  

اقیانوس ها بیش از 93 درصد گرمای گلخانه ای را جذب کرده اند

مدیرکل یونسکو گفت: در نیم قرن گذشته اقیانوس ها بیش از 93 درصد از گرمای اضافی تولید شده به واسطه اثر گلخانه ای را جذب کرده اند.


 اودری آزوله افزود: اقیانوس ها زیستگاه اکثر گونه های ساکن کره زمین هستند و بیش از 60 درصد خدمات اکوسیستمی مورد نیاز بشر برای ادامه حیات از جمله تولید حجم زیادی از اکسیژن مورد نیاز و تنظیمات اقلیمی را بر عهده دارند.

مدیر کل یونسکو اظهار داشت: لازمه حیات در کره زمین وجود اقیانوس است اما استفاده بی رویه از منابع اقیانوسی، آلودگی و افزایش جذب CO2 باعث به مخاطره انداختن اقیانوس ها شده است؛ گرمایش جهانی، اسیدی شدن، پیدایش نواحی مرده، تخریب محیط زیست و شکوفایی جلبکی مضر از جمله آثار فعالیت های انسانی بر اقیانوس ها است.

آزوله ادامه داد: امسال کشف ناحیه ای مرده در خلیج عمان که وسعت آن از اسکاتلند بیشتر بوده و همچنان رو به افزایش است، نشانگر پدیده ای است که در اثر کاهش سطح اکسیژن به خفگی آبزیان منجر می شود.

مدیرکل یونسکو تصریح کرد: تاثیر این اتفاق ناگوار بر محیط زیست دریایی بیش از ماهیگیری بی رویه و آلودگی ناشی از مواد زاید پلاستیکی است که به میزان یک کامیون در دقیقه در اقیانوس ها تخلیه شده و وارد چرخه غذایی ما می شوند.

وی عنوان کرد: بخشی از این مواد زائد در مناطقی از اقیانوس که «جایر» نام داشته و در اثر جریان های اقیانوسی چرخشی ایجاد می شوند، متمرکز است.

مدیرکل یونسکو بیان داشت: با این همه مبارزه با این چالش ها امکانپذیر است با متوقف کردن تخریب و تعریف نظام مدیریتی مناسب برای بوم سازگان های دریایی و اجرایی کردن آن می توان محیط زیست دریایی را از فشارهای ناشی از فعالیت انسانی در امان داشت و توان مقابله با بلایا را افزایش داد.
آزوله گفت: در 5 دسامبر 2017 مجمع عمومی سازمان ملل به منظور ترغیب همکاری های علمی برای رویارویی با چالش های یاد شده دهه ای را به عنوان «دهه علوم اقیانوسی برای توسعه پایدار» (2021 تا 2030) اعلام کرد.

وی افزود: مسئولیت و هماهنگی های مربوط به اجرا و برنامه ریزی این دهه بر عهده کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو گذاشته شده است.

مدیرکل یونسکو اضافه کرد: در راستای اهداف مرتبط با حفظ و استفاده پایدار از اقیانوس ها این دهه فرصت مغتنمی است تا تمام ذینفعان به منظور انجام پژوهش های مشترک و نوآوری مبتنی بر فناوری بسیج شوند که می تواند منجر به شناخت بهتری از عوامل منفی تاثیرگذار بر اقیانوس ها و آثار مخرب آنها شود و راه حل های مناسب برای مقابله با چالش ها را فراهم کند.

آزوله ادامه داد: تحقق این اهداف نیازمند سرمایه گذاری مناسب و استاندارد است، بر مبنای گزارش جهانی علوم اقیانوسی در سال 2017، 4.5 درصد از بودجه عمومی جهان به علوم طبیعی اختصاص یافته است.

وی یادآور شد: نباید اجازه دهیم این وضعیت ادامه یابد هیچ کشوری به تنهایی قادر به اندازه گیری تغییرات اقیانوسی و یا پاکسازی و حفاظت از اقیانوس ها نیست.
مدیرکل یونسکو تاکید کرد: از طریق همکاری های بین المللی، انتقال فناوری و به اشتراک گذاری دانش می توان در جهت تدوین سیاست های دوستدار محیط زیست گام برداشت و بدین ترتیب پیشرفت پایدار اقیانوس محور را ترویج کرد.

آزوله گفت: در روز جهانی دریاها و اقیانوس ها یونسکو از کشورهای عضو، جامعه علمی، جامعه مدنی و بخش خصوصی دعوت می کند تا به منظور تحقق اهداف یاد شده همکاری کنند.
شعار امسال روز جهانی دریاها و اقیانوس ها «دریاها و اقیانوس هایمان را پاک کنیم» با تمرکز بر جلوگیری از آلودگی ناشی از پلاستیک ها و یافتن راه حل هایی برای داشتن دریاهای سالم انتخاب شده بود.

همچنین در پایان این مراسم بیانیه روز جهانی دریاها و اقیانوس ها قرائت و به اقدامات فوری برای مدیریت تولید، مصرف و بازیافت ظروف پلاستیکی به ویژه ظروف پلاستیکی یک بار مصرف با هدف کاهش فشار ناشی از پدیده های مخرب دریاها واقیانوس ها توسط نهادهای سیاست گذار کشور، دستگاه های اجرایی و شهرداری های شهرهای ساحلی تاکید شد
.
وضع مالیات مضاعف بر تولید و مصرف پلاستیک ها به ویژه پلاستیک های یک بار مصرف، اعمال محدودیت در فروش ظروف یک بار مصرف پلاستیکی در شهرهای ساحلی شمال و جنوب کشور، جایگزینی مواد زیست تخریب پذیر به جای ظروف پلاستیک تجزیه ناپذیر در سطح دستگاه های دولتی، توسعه زیرساخت ها به منظور بازیافت زباله های پلاستیکی به ویژه در شهرهای شمالی و جنوبی کشور و حمایت از پژوهش های مربوط به مدلسازی پلاستیک ها و میکروپلاستیک ها در دریاهای ایران به منظور تعیین نقاطی با حداکثر آلودگی برخی از اقدامات پیشنهادی در این بیانیه است.

 
بازدید : 197 2 تير 1397 ساعت 06:52 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری