اطلاعیه مهم  

آب را دغدغه ملی کنیم

سوء مصرف، عملکرد جزیره ای دستگاه ها و مشارکت نداشتن مردم، اصلی ترین معضل آب در کشور است، معضلی که رفع ریشه ای آن در گرو پیوند هرچه مستحکم تر بدنه کارشناسی با تصمیم گیران در کشور است و به گفته صاحبنظران، باید به دغدغه ملی تبدیل شود.


ایران با حدود 80 میلیون جمعیت یک درصد از جمعیت دنیا را داراست، اما به دلیل قرار گرفتن بیش از 60 درصد از مساحت سرزمینی آن در منطقه خشک و نیمه خشک جغرافیایی تنها از حدود سه دهم درصد منابع آبی دنیا بهره مند است.
همچنین در حالی که متوسط بارندگی در دنیا 750 میلیمتر است، این عدد در ایران به دلائل مختلف از جمله شرایط جغرافیایی و اقلیمی حدود 214 میلیمتر یعنی معادل یک سوم بارندگی دنیا است.

در طول 15 سال اخیر به واسطه کمبود آب حدود پنج میلیارد متر مکعب از آب های زیرزمینی استفاده شده است.
این درحالی است که این عدد هم اکنون به مرز 1500 یا 1600 متر مکعب رسیده و اگر به همین وضع پیش برود اوضاع آب در کشور به شدت بحرانی خواهد شد.

بحرانی بسیار جدی که البته بسیار درخصوص آن گفته شده است و هیات دولت نیز اسفندماه سال گذشته برای مقابله با آن علاوه بر بهره گیری از سازوکار شورای عالی آب، برای ارتباط هرچه بهتر دستگاه های مرتبط با آب در کشور تشکیل «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی» را به ‌تصویب رساند.

**منابع آب کشور بیشتر کجا هدر می رود؟
اما بر اساس گزارش ها، چیزی بیش از 90 درصد از منابع آبی کشورمان در بخش کشاورزی و مابقی حدود 7 درصد در بخش خانگی و شرب و 3 درصد نیز در بخش صنعت استفاده می شود.
گرچه از آب تصفیه شده و گران برای بخش کشاورزی استفاده نمی شود، اما به هرحال درصد استفاده این بخش از منابع آبی کشور بسیار بالاست و از طرفی با این که تنها حدود شش تا هفت درصد از منابع آبی کشور در بخش شرب و خانگی استفاده می شود اما این میزان منابع آبی نیز آب تصفیه شده است و به عبارتی آب گران محسوب می شود.

مسئله مهم البته تاثیر هر یک از این بخش ها در هدررفت منابع آبی کشور است که به اعتقاد صاحبنظران مدیریت بخش کشاورزی به دلیل استفاده بیش از 90 درصدی از منابع آبی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
هرچند البته در بخش آب شرب خانگی نیز استفاده از ابزارهای مختلف از جمله افزایش قیمت آب بها در کنترل آب مصرفی شهروندان در کوتاه مدت تاثیر به سزایی خواهد داشت اما تجربه نشان داده است که این اهرم نیز به مرور زمان عادی می شود و تاثیر اولیه خود را از دست خواهد داد.

 
بازدید : 242 7 تير 1397 ساعت 07:09 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری