اطلاعیه مهم  

مدرسه طبیعت،فرصتی برای آشنایی کودکان با مهارت های زندگی

مدرسه طبیعت با هدف تعلیم مهارت زندگی و دوستی با محیط زیست، پذیرای کودکان 3 تا 12 سال است که با رهایی در دل طبیعت و لمس خاک، درختان و جانوران، هر آن چه زندگی ماشینی از او گرفته است را بازپس بگیرد.


تغییر بافت زندگی و رواج شهرنشینی و در نتیجه اسکان اجباری در آپارتمان های کوچک، به مرور پرسه زنی در طبیعت و شنیدن صدای آب و آواز پرندگان را به واژه ای غریب تبدیل کرده است. طبیعتی که می توانست به عنوان مدرس زندگی، درس های بزرگی به تمامی افراد در هر رده سنی بدهد.

با در نظر گرفتن این دوری و دوستی انسان از طبیعت، ایده راه‌اندازی مدرسه طبیعت برای نخستین بار توسط «عبدالحسین وهاب‌زاده» از صاحبنظران محیط‌زیست کشور مطرح شد و شهریور‌ سال 1393 با ابتکار او نخستین مدرسه طبیعت در مشهد شکل گرفت. بعد از آن تعداد این مدارس بیشتر شد تا حدی که در حال حاضر 63 مدرسه طبیعت در کشور وجود دارد که آماده پذیرش کودکان 3 تا 12 سال هستند.

بنا بر گزارش ها، راه اندازی مدارس طبیعت از 30 سال گذشته در کشورهایی نظیر فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک آغاز و پس از گذر از کشورهای آمریکا، کانادا، ژاپن، اندونزی و مالزی، چهار سال پیش وارد ایران شد و در حال حاضر ایران با دارا بودن تنوع اقلیمی، فرهنگی و زیستی نخستین کشورخاورمیانه و آسیای جنوب غربی در راه اندازی مدارس طبیعت است.

کودکانی که اوقاتی از روز را در مدارس طبیعت می گذرانند، افرادی مسوولیت پذیر، قانونمند و دارای اعتماد به نفس و دوستدار محیط زیست می شوند که تلاش می کنند فارغ از امر و نهی نظام آموزشی، پاسخ پرسش ها را خود بیابند.

**آموزش مهارت های زندگی در مدارس طبیعت
مدارس طبیعت به سبک مدارس آموزش و پرورش اداره نمی شود و تنها به این دلیل که طبیعت مدرس بزرگی است نام مدرسه را یدک می کشد.کودکانی که در این مدارس اوقات می گذرانند، افرادی هستند که در فضایی طبیعی، رها و آزاد برای خود امپراطوری تشکیل داده اند و به فعالیت های خودانگیخته می پردازند.

 در مدارس طبیعت، به کودکان فعالیت و رهنمودی دیکته نمی شود و فارغ از نظم و انضباط های آموزشی، از طبیعت درس می گیرند.کودکان 3 تا 12 ساله ای که آواز پرندگان را می شنوند و بدون ترس و واهمه انواع و اقسام پرندگان و جانوران را لمس می کنند. با صدای آب، حرکت برگ درختان، بوی نم باران و سردی برف به بزرگی و عظمت خداوند پی می برند.

کودکان سه تا دوازده سال، آنچنان به آموزش جدی که هم اکنون به صورت یک تجارت درآمده و کودکی آنان را می گیرد تا در آینده شخص مهمی شوند، نیاز ندارند. بلکه کودک نیاز دارد با حضور در طبیعت، به مهارت های ده گانه زندگی مجهز شود و یاد بگیرد که مسایل را خود حل کند و در هنگام استرس و هیجان، برخوردی آگاهانه داشته باشد.

**افزایش توانمندی با پرسه زنی در طبیعت
کودکان مدرسه طبیعت بدون اغراق، تمرکز و تعادل میان اعضای بدن و اعتماد به نفس قوی پیدا می کنند که این توانمندی را در دست ورزی با شن، ماسه بازی و بالارفتن از سازه های طنابی می یابند؛ موضوعی که هرگز آن را در شهر تجربه نمی کنند.

بچه های مدرسه طبیعت به دلیل این که در کارهای گروهی مشارکت می کنند، بسیار اهل مذاکره هستند و یاد می گیرند که با گفت و گو می توان مسایل را بهتر حل کرد. براساس چارچوب این مدارس، برای هر 5 کودک یک تسهیلگر وجود دارد که در واقع رابطه میان کودک و طبیعت را تسهیل می کنند در عین حالی که هیچ حرف و راهنمایی به آنان نمی دهند تا این بچه ها به شدت خلاق شوند و خود پاسخگوی ایده های ذهنی خود باشند.

**قانون مدارس طبیعت برای تسهیل در مهارت آموزی

 اول اینکه نباید به خودشان و دیگران و حیوانات و درختان و سازه‌های مدرسه آسیب بزنند و همه با هم دوست هستند. قانون دوم این که محدوده مدرسه با یک طناب یا دیوار مشخص شده و کودکان بدون مشورت با تسهیلگر از مدرسه خارج نمی شوند و نکته جالب این که محدوده مدرسه طبیعت باغ، با حصاری از طناب مشخص شده که اگر توپ بچه ها به آن طرف بیافتد از آن محدوده خارج نمی شود در واقع احترام گذاشتن به قانون را می آموزند.

 قانون سوم رعایت بهداشت اولیه است به این معنا که کودکان می آموزند پس از لمس طبیعت و سرو کار داشتن با حیوانات و شن و ماسه باید دست های خود را با صابون بشورند و سپس غذا بخورند. قانون چهارم هم این که هر آنچه برمیدارند سر جای خود بگذارند. در این وادی، شاید فراز و نشیب هایی به وجود آید اما در نهایت کودکان هنگام خروج از این مدارس افرادی طبیعت دوست، پیشتیبان و مهربان با همنوع ساخته می شوند.

 قانونی هم برای والدین و همراهان وجود دارد که باید در مدت زمانی که کودک در اختیار مدرسه است حضور نداشته باشند یا در صورت حضور اجباری از کودک فاصله بگیرند زیرا رفتار و احساسات کودک در حضور و عدم حضور والدین متفاوت بوده و به نتیجه مورد نظر منتهی نخواهد شد. تمرینی که این روزگار در خانواده‌های تک فرزند و کم فرزند تجربه نمی‌شود و پیامد آن به وجود آمدن جوانان گوشه گیر یا خشن و غیر اجتماعی و یا روابط غیر اصولی با جنس مخالف خواهد شد.

**فضا و شرط سنی کودکان در مدرسه طبیعت
 این مدارس به وسعت 5 هزار متر مربع، روزانه گنجایش پذیرش 40 کودک در رده سنی 3 تا 12 سال دارند که از ساعت 9 صبح تا 14 بعدازظهر در این مدرسه وقت می گذرانند.

مدرسه طبیعت به مفهوم مدارس آموزش و پرورش نیست بلکه در تابستان که مدارس تعطیل است پذیرای کودکان است و در طول سال تحصیلی هم پذیرای کودکانی است که بواسطه شغل والدین یا به هر دلیلی نمی توانند به طور مداوم در مدارس حاضر باشند. اما نمونه های خارجی این مدارس با داخلی متفاوت است یعنی آن ها آموزش دارند اما مدارس طبیعت ایران آموزش ندارند و بیشتر تاکید بر پرورش است.

این مدارس تحت عنوان اشتغال زایی سبز مطرح است و کارآفرینان حوزه سبز در حال حاضر مدرسه را اداره می کنند. اما برای هزینه تسهیلگران و خدمات نگهداری طبیعت، برای هر کودک به ازای چهار روز درماه که بیست ساعت کامل است، 220 هزار تومان هزینه ثبت نام دریافت می شود.

 
بازدید : 161 21 شهريور 1397 ساعت 08:53 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری