اطلاعیه مهم  

اهمیت شهرهای تالابی در حفظ منابع آبی

کمبود آب از چالش های عصر حاضر است که دامن تالاب ها را به عنوان یکی از مهمترین زیستگاه‌‌‌ های طبیعی و تامین کننده آب شیرین گرفته، از این رو دنیا در راستای حفاظت از این اکوسیستم ارزشمند در تلاش برای ثبت شهرهای تالابی است و در این مسیر ایران در صف اول قرار دارد.


امروزه پدیده گرد و غبار به عنوان یکی از تهدیدات نوظهور عصر توسعه یافتگی گریبان کشورهای زیادی از جمله ایران را گرفته است، بررسی ها نشان می دهد کانون حجم زیادی از این گرد و خاک ها تالاب هایی است که به مرور زمان و به دلایل مختلف از جمله مصرف بی رویه آب در بالادست، مدیریت غلط منابع آبی، خشکسالی و تغییر اقلیم، آب خود را از دست داده و خشک شده اند.

بی تردید وضعیت تالاب های کشور خوب نیست و به گفته مجید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، تالاب های کشور شرایط بسیار نامناسبی دارند، 250 تالاب در کشور شناسایی شده اند که از این تعداد 105 تالاب به طور دقیق مورد مطالعه قرار گرفته اند و مشخص شده است که 28 تالاب آسیب جدی دیده اند و به منشا گرد و غبار داخلی تبدیل شده اند.

به اعتقاد کارشناسان، بهره کشی از تالاب ها با توجه به توان اکولوژیکی آنها صورت نگرفته است که نتیجه آن، تبدیل 28 تالاب کشور از 40 تا 90 درصد به کانون گرد و غبار است.

اساسا بنا به تعریف، تالاب به محیط‌ی اطلاق می شود که مشخصات آن چیزی میان خشکی و آب است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا گاه خشک و گاه آب‌دار باشند. برخی تالاب‌های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می‌دهند.

به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و اقلیمی ایران، از 42 نوع تالابی که در جهان وجود دارد، کشورمان میزبان 41 نوع آن است اما مسائل مختلفی از جمله تغییر اقلیم، نوع مصرف منابع آبی و افزایش جمعیت، این حوضه های آبی را تهدید می کند؛ خطری که مختص ایران نیست بلکه تمام تالاب های دنیا با این تهدیدات دست به گریبان هستند. بر این اساس، دوم فوریه سال 1971 یکی از قدیمی ترین معاهده های بین المللی زیست محیطی در شهر رامسر ایران با هدف حفاظت از تالاب ها و پرندگان کنار آبزی، حمایت از جوامع محلی و معیشت مردم اطراف تالاب ها به امضا رسید و از سال 1975 جنبه قانونی پیدا کرد؛ کنوانسیون رامسر اکنون 169 کشور عضو رسمی دارد و در نتیجه آن، یک هزار و 994 تالاب با اهمیت بین المللی با مجموع مساحت 191 میلیون و 860 هزار و 656 هکتار در سطح جهان به ثبت رسیده است.

24 تالاب ایران نیز در این کنوانسیون به ثبت رسیده است.
سالروز تصویب کنوانسیون رامسر به عنوان روز جهانی تالاب ها نام گرفت و ایران که این معاهده زیست محیطی قدیمی جهان را در سال 1971 بنیان نهاد، اکنون نیز سکاندار موضوع جدیدی با عنوان 'شهرهای تالابی' است که در راستای حفاظت از تالاب ها در حال شکل گیری است.

شهرهای تالابی با هدف حفاظت از تالاب ها، صرفه جویی در مصرف آب، مدیریت منابع آبی و توسعه پایدار ثبت می شوند.

*** معرفی چهار شهر برای ثبت شهر تالابی
مسعود باقرزاده کریمی معاون امور تالاب ها و پارک های ملی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه در این باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: شهرهای زیادی در ایران وجود دارد که از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به شهر تالابی برخوردارند اما در مرحله اول چهار شهر برای ثبت به کنوانسیون رامسر معرفی شده است.

وی افزود: شهرهای رشت برای تالاب عینک، ورزنه در استان اصفهان برای تالاب گاوخونی، مریوان در استان کردستان برای تالاب زریوار و شهر گندمان در استان چهارمحال و بختیاری برای تالاب گندمان را برای شهرهای تالابی معرفی کردیم و در نظر داریم بندر خمیر در استان هرمزگان را نیز به علت وجود جنگل های مانگرو پیشنهاد دهیم و در تلاشیم امسال مراسم روز ملی تالاب ها در بندر خمیر برگزار شود.

 
بازدید : 149 21 شهريور 1397 ساعت 08:55 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری