اطلاعیه مهم  

تاثیر ضعیف ال نینو بر بارش های پاییزه امسال در ایران

رییس پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی گفت: پدیده ال نینو (ترسالی) تاثیر ضعیفی بر بارش های پاییزه امسال در ایران دارد که البته آنهم به شرطی که سایر عوامل مانند «دورپیوندها» با آن هماهنگ باشد.


سازمان جهانی هواشناسی از احتمال 70 درصدی وقوع پدیده ال نینو در زمستان امسال خبر داد؛ در سال 2015 - 2016 نیز ال نینو رخ داد اما پدیده امسال به شدت مورد مشابه قبلی نیست.
ال نینو به طور عادی هر پنج تا هفت سال رخ می دهد؛ بر این اساس بازگشت زود هنگام آن در امسال و کم بودن فاصله دو رویداد قبلی و جدید،حاکی از تبعات گرمایش هوای زمین است که در حال تغییر الگوهای «ال نینو» و «لانینا» و نیز تاثیرات آنها است.

ال ‌نینو به طور ساده عبارت است از یک رخداد اقلیمی کلان که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام است و نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب ‌های سرد و گرم و همچنین بادهای این منطقه است.
معمولا ال نینو بر روی آب و هوای مناطق مختلف دنیا به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر می گذارد که بنا به گفته ایمان باباییان رییس پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی این پدیده امسال بر روی بارش های پاییز ایران تاثیری ضعیف آنهم به صورت غیر مستقیم خواهد داشت، در واقع عامل اصلی بارش ایران نیست.

وی افزود: پدیده «اِنسو» شامل ال نینو (ترسالی )، لانینا ( خشکسالی ) و خنثی ( نرمال ) است که امسال سازمان جهانی هواشناسی ال نینو یعنی بخش ترسالی آنرا پیش بینی کرده است.
اِنسو پدیده‌ای جوی - اقیانوسی است که شکل ‌گیری فازهای مختلف آن مستلزم نوسان دمای آب در سطح و اعماق اقیانوس آرام استوایی است که با تحول در جریان‌ های بزرگ مقیاس جوی همبستگی دارد.

وی اظهار داشت: وقتی ال نینو رخ می دهد احتمال افزایش بارش باران زیاد می شود که در ایران بستگی به شرایط سایر «دور پیوندها» به ویژه نوسان اطلس شمالی (NAO)، نوسان شمالگان(AO) و نوسان مادن جولیان(MJO) دارد که با ال نینو هماهنگ باشند.
دور پیوند به این معنا است که این پدیده در بخشی از کره زمین رخ می دهد اما روی تمام زمین تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: ال نینو امسال هم ضعیف است و هم اینکه تاثیر چندانی بر بارش ندارد چون موجب افزایش حداکثر یک درجه ای دما در شرق اقیانوس آرام استوایی می شود یعنی در زمره ال نینو های ضعیف قرار می گیرد که تاثیر مثبت دارد اما خیلی قابل توجه نیست.
رییس پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی گفت: اما به هر حال به افزایش بارش ایران در پاییز کمک می کند آنهم به شرطی که سایر دورپیوندها با آن هماهنگ باشند.

وی اظهار داشت: ایران جزو مناطقی از خاورمیانه است که ال نینو به طور غیر مستقیم بر روی آن تاثیر می گذارد در واقع تاثیر مستقیم آن بر همسایگان ال نینو است یعنی سواحل غربی امریکای جنوبی و سواحل شرقی آسیا مانند ژاپن، کره ، استرالیا و اندونزی که استرالیا و اندونزی بیشترین تاثیر را می گیرند و بقیه مناطق که از ال نینو دورتر می شوند مانند ایران تاثیر غیر مستقیم می گیرند.

*** چشم‌انداز وضعیت پدیده اِنسو در نیمه دوم سال 1397
وی گفت: بیشتر مدل‌های پیش بینی اقلیمی شکل‌ گیری ال نینوی ضعیفی را از اوایل پاییز سال 1397 پیش بینی می‌ کنند که در بیشتر فعالیت خود، نابهنجاری مثبت دمای سطح آب در بخش شرقی اقیانوس آرام استوایی به یک درجه سلسیوس می ‌رسد، بیشینه فعالیت ال نینوی یاد شده در اواخر پاییز 1397 بوده و پس از آن در ابتدای زمستان به تدریج تضعیف می ‌شود.
وی افزود: فاز گرم این پدیده با افزایش دمای سطح آب اقیانوس آرام استوایی همراه است که به ال نینو شناخته می‌ شود و فاز سرد آن لانینا نام دارد و عملکرد آن عکس پدیده النینو است. انسو دارای سه حالت النینو، خنثی و لانینا است.
اِنسو با تاثیر روی امواج بزرگ مقیاس جوی، الگوهای بارش در بسیاری از مناطق کره زمین به ‌ویژه مناطق حاره‌ای و جنب حاره‌ای را تغییر می‌ دهد و به همین علت به عنوان یک پدیده دور پیوندی شناخته می شود.

وی با اشاره به اینکه انسو یک پدیده دور پیوند است گفت: دوره برگشت انسو بین 3 تا 7 سال است و هر یک از فاز‌های النینو و لانینا می ‌توانند حالت ‌های ضعیف، متوسط و قوی داشته باشند که سبب تغییر شدت اثرگذاری آنها بر بارش و دمای هوا می‌شود.
بابائیان ادامه داد: در فاز گرم انسو (النینو) در مناطق مرکزی اقیانوس آرام استوایی تا غرب قاره امریکای جنوبی، مقدار بارش‌ بیش از معمول ولی جنوب ‌شرق آسیا، اقیانوسیه و شمال ‌شرق استرالیا با کم ‌بارشی و خشکسالی مواجه می ‌شوند اما عملکرد انسو در فاز سرد (لانینا) برعکس است.

وی تاکید کرد: اگر سایر دورپیوندها با ال نینو هم‌ فاز نباشند، حتی وقوع ال نینوی قوی نیز لزوما با افزایش بارش در ایران همراه نیست، از آنجا که بسامد ( زمان وقوع ) دورپیوند انسو (بین 3 تا 7 سال) با بسامد دور پیوندهای منطقه ‌ای مانند MJO(حدود 45 روز) متفاوت است، هم‌ فازی آنها موجب افزایش بارش و قرارگرفتن آنها در فاز مخالف سبب کاهش تاثیر آنها بر بارش در ایران می ‌شود.

رییس پژوهشکده اقلیم شناسی سازمان هواشناسی گفت: مهمترین دور‌پیوندها مانند NAO, AO, MEI, MJO و همچنین مانسون هندوستان اثر مستقیم روی ایران دارند ولی ال نینو اثر غیر‌مستقیم داشته و با تاثیر روی امواج جوی بزرگ مقیاس، مقدار و توزیع زمانی و مکانی بارش و دما را متاثر می کند به همین دلیل پیش ‌بینی‌ های فصلی با لحاظ اثرات همزمان پدیده انسو و سایر واداشت‌ های اقلیمی منطقه ‌ای صادر می‌ شود.

وی اظهار داشت: سازمان هواشناسی کشور با به کارگیری روش‌ های دینامیکی و آماری، پیش‌ بینی ماهانه و فصلی را در هفته اول هر ماه تهیه می ‌کند که با جزئیات از طریق وب ‌سایت ‌های سازمان هواشناسی کشور و پژوهشکده (مرکز ملی) اقلیم شناسی مشهد در دسترس مسئولین و عموم مردم قرار می ‌گیرد.

*** آغاز بارش های پاییزه از مناطق شمال غرب و غرب کشور
بابائیان گفت: مطابق آخرین پیش بینی، بارش‌های پاییزه از مهرماه به تدریج از مناطق شمال غرب و غرب کشور آغاز خواهد شد، بارش ماه ‌های مهر و آبان در بیشتر مناطق کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال پیش بینی شده است و به ویژه انتظار می ‌رود بارش آبان ماه در نیمه غربی کشور بیشتر از نرمال باشد.
وی اظهار داشت: بارش در استان ‌های ساحلی دریای خزر در روزهای باقیمانده ماه شهریور متمایل به کمتر از نرمال است، از اواخر آذر تا نیمه اول زمستان انتظار می ‌رود بارش به ویژه در غرب کشور کاهش یابد.

 
بازدید : 160 3 مهر 1397 ساعت 08:43 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری