اطلاعیه مهم  

اهمیت مقابله با جهان گرمایی برای مدیریت سوانح طبیعی

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها مراتع و آبخیزداری در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر ارتباط میان زیر پا گذاشتن حق طبیعت با سوانح طبیعی، افزود: برای مدیریت این سوانح، مهار جهان گرمایی اهمیت دارد.


محمد درویش روز سه شنبه در نشست تغییر اقلیم، مدیریت سوانح طبیعی که به مناسبت هفته ترویج علم در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد، افزود: انسان ها به بهانه های مختلف حق طبیعت را خدشه دار می کنند و این باعث می شود تا سیلی طبیعت را در قالب سیل، زلزله، خشکسالی و توفان دریافت کنیم.
وی با اشاره به تاثیرات تغییر اقلیم بر طبیعت در چند سال گذشته که ناشی از فعایت های انسانی است، گفت: چندی پیش زلزله ای در نپال رخ داد که کارشناسان و مسولان امر هشدار می دادند شاید به علت آب شدن یخچال ها در هیمالیا باشد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها مراتع و آبخیزداری افزود: یک آبشار یخی به ارتفاع 5 هزار و 100 متر در دماوند وجود دارد که تا چندی پیش هیچ کوهنوردی نگفته بود که پیوستگی یخی آن قطع شده اما امسال برای اولین بار این پیوستگی قطع شد و این یک هشدار بزرگ است، زیرا خارج شدن از این فرم طبیعی نشاندهنده این است که بحث تغییر اقلیم و جهان گرمایی یک بحث بسیار جدی است .
وی تاکید کرد: و جدی تر این است که به جای اینکه شاهد همکاری بیشتری در سطح بین المللی برای مهار این پدیده خطرناک باشیم، همدلی کاهش یافته است، توافق نامه پاریس که در همین راستا شکل گرفته بود با روی کار آمدن دونالد ترامپ به لرزه افتاد و موجب شد برخی کشورهای دیگر نیز از آن خارج شوند.

درویش به تاثیر تغییر اقلیم بر طبیعت اشاره کرد و گفت: در بیانیه پایانی اجلاس هیات میان ‌دولتی تغییرات آب ‌و هوایی با حضور 197 کشور جهان که حدود سه هفته قبل در سئول منتشر شد، آمده است که 12 سال فرصت داریم تا بتوانیم زمین را از فاجعه گرم شدن نجات دهیم، رسیدن میزان افزایش دمای زمین به دو درجه یک فاجعه بزرگ است، کره زمین حداقل تا 1.5 درجه افزایش را می تواند تحمل کند اگر به جای 1.5 درجه، به 2 درجه برسیم میزان جمعیتی که از آن متاثر می شود 50 درصد افزایش می یابد.
درویش افزود: همچنین اعلام کردند که با این افزایش احتمال اینکه مرجان ها از بین بروند زیاد است و اگر این اتفاق بیفتد حیات گیاهی و جانوری در دریاها را نیز از دست خواهیم داد که می تواند منجر به بحران جدی در تهیه غذای مورد نیاز 7.5 میلیارد جمعیت زمین شود.

وی گفت: همچنین گفتند از بررسی 6 هزار رفرنس تایید شده به این نتیجه رسیدند که اگر نیم درجه افزون بر 1.5 درجه افزایش دمای صورت بگیرد، گرده افشانی در جهان تقریبا متوقف می شود و این یعنی زادآوری در تمام رویشگاه های گیاهی روی زمین نابود می شود و با پهنه هایی برهنه در سطح زمین که مستعد فرسایش آبی و بادی هستند مواجه خواهیم شد. این زنگ خطر را دانشمندان به صدا در آورده اند.
این فعال محیط زیست افزود: در سال 93 کتابی با عنوان ' بیدهای روز پرواز در ایران ' منتشر شد که در آن آمده است 60 نوع بید روز پرواز در ایران منقرض شدند، این بیدها مسوول زادآوری بخش بزرگی از گونه های گیاهی در مراتع هستند .

به گفته وی، همچنین طبق گزارش اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN)، از سال 1960 تاکنون 60 درصد کل جانوران موجود در کره زمین از بین رفته اند.
درویش اظهار داشت: این دانشمندان در سئول راهکار مشخصی ارائه کردند تا دمای کره زمین تا سال 2100 حداکثر از 1.3 دهم بیشتر افزایش نیابد، آنها گفتند با کاهش مصرف سوخت های فسیلی، رفتن به سمت استحصال انرژی های نو مانند خورشیدی، بادی، آبی و زمین گرمایی و تقویت کسب و کارهای سبز قادر به مهار گرم شدن زمین تا دو درجه خواهیم بود البته به شرطی که چنین عزمی وجود داشته باشد.

وی گفت: این دانشمندان همچنین اعلام کردند اگر دما به جای 1.5 درجه دو درجه افزایش یابد، به جای اینکه هر 100 سال یکبار یخ های شمالگان آب شود هر 10 سال یکبار آب می شوند و این اتفاق بسیار تکان دهنده است.
مدیر بخش سیاست محیط زیست در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری افزود: اینکه در اردیبهشت ماه یکی از دو سرشاخه اصلی سفید رود کاملا خشک می شود، یک هشدار کاملا جدی است و هر کسی بخواهد تغییر اقلیم را انکار کند در واقع به نسل امروز و فردا خیانت کرده است.

وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا جایی که امکان دارد حداقل در محدوده تحت نفوذ خودمان روندها را تغییر و کار درست را انجام دهیم و گرنه آنچه از آن به عنوان سوانح طبیعی یاد می شود می تواند ابعاد بسیار بزرگتری پیدا کند.


 
بازدید : 207 23 آبان 1397 ساعت 08:45 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری