اطلاعیه مهم  

مرگ خاک در سکوت

خاک مهم ترین جوهره پیدایش هستی و منشا شکل گیری موجودات زنده کره زمین است که این سالها حال خوشی ندارد و سلامت آن آرام آرام رو به زوال است و اگر به گزاف نگوییم وضعیت آن در استان ایلام وخیم تر است.


مادر همه رستنی های زمین از خاک است که نبودش یا سالم نبودن آن حیات تمام جانداران را به خطر می اندازد و یا به نابودی می کشاند.
شاید برخلاف حساسیت های عمومی در موضوع کمبود منابع آب، مرگ تدریجی و خاموش خاک مساله ای است که به چشم عامه مردم نمی آید و تنها موجب تشویش و دل نگرانی صاحبنظران حوزه آب و خاک و دوستداران طبیعت می شود.

لایه های رویی خاک از بافت های زنده ای تشکیل شده است که سلامت این میکروارگانیزم ها باعث حاصلخیزی و سرزندگی خاک شده است و به نوعی تضمین کننده بقای عمر خاک هستند. بر اساس آمار سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد (فائو) میزان متوسط فرسایش و تخریب خاک در جهان 33 درصد معادل 6 تن در هکتار است که این مساله در کشور ما بیش از 16 تن یعنی سه برابر میانگین جهانی و در استان ایلام بین 17 تا 27 تن در هر هکتار است.

اهمیت خاک به اندازه ای است که بارها در قرآن و اینکه عصاره وجودی جهان هستی است، اشاره شده و جزو عناصر چهارگانه طبیعت یعنی آب، باد، خاک و آتش است.
توجه افکار عمومی به سلامت خاک و حفظ آن کمتر از موضوع کمبود آب نیست چرا که اینها به نوعی مکمل همدیگر هستند و تلفیق این 2 عنصر موجب ادامه حیات تمام موجودات زنده شده است.

رانش زمین، فرورفتگی های خاک، ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن زمین از جمله نشانه های هشداری است که خاک نسبت به وضعیت بغرنج خود به بشر می دهد و اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود این وضعیت بحرانی تر خواهد شد.

اتحادیه جهانی علوم خاک (International Union of Soil Science) در سال 2003 با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از مهمترین اجزای طبیعت، در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن، پنج دسامبر برابر 14 آذر ماه را از سوی اتحادیه جهانی علوم خاک به عنوان روز جهانی خاک نام نهاده اند.

 
بازدید : 147 17 آذر 1397 ساعت 07:17 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری