اطلاعیه مهم  

نشست هماهنگی وزارت دفاع و سازمان جنگل‌ها برای مدیریت اطفای هوایی حریق جنگل‌ها


نشست هماهنگی وزارت دفاع و سازمان جنگل‌ها برای مدیریت اطفای هوایی حریق جنگل‌ها
در نشست علی اکبر سلیمانی معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و مسعود منصور رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر مدیریت هماهنگ اطفای هوایی حریق جنگل‌ها و مراتع تأکید شد.

در نشست علی اکبر سلیمانی معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و مسعود منصور رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر مدیریت هماهنگ اطفای هوایی حریق جنگل‌ها و مراتع تأکید شد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، معاون مهندسی وزارت دفاع و رییس سازمان جنگل‌ها در نشستی تخصصی موضوع حریق جنگل‌ها و مراتع را از ابتدای سال جاری مورد بحث و بررسی قرار داده و همکاری بیشتر دو مجموعه در زمینه اطفای حریق را خواستار شدند.
مسعود منصور در این نشست از پشتیبانی و حمایت‌های وزارت دفاع در آتش‌سوزی‌های اخیر تشکر کرد و خواستار مشخص شدن فرآیند اعزام بالگرد به مناطقی که نیازمند اطفای حریق هوایی است، شد.
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه از برگزاری مانور مشترک بین دو مجموعه جنگل‌ها و پدافند غیرعامل وزارت دفاع خبر داد و یادآوری کرد: این مانور مشترک می‌تواند در واکنش سریع در مواقع اضطراری تاثیرگذار باشد.
منصور همچنین اضافه کرد: در برخی استان‌های زاگرسی که بالاترین رقم آتش‌سوزی در آنجا اتفاق می‌افتد مشکل برداشت آب برای بالگرد وجود دارد که باید با ایجاد حوضچه‌های ذخیره آب در کوتاه‌ترین زمان ممکن این محدویت برطرف شود.

** در اطفای حریق جنگل‌ها، وزارت دفاع خود را مسئول می‌داند
علی اکبر سلیمانی معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع در این نشست هماهنگی گفت: جنگل‌ها و مراتع نعمت‌های ارزشمند خدادادی هستند و وزارت دفاع برای حفظ این ارزش‌ها خود را مسئول می‌داند.
مهندس سلیمانی افزود: امسال در موضوع حریق شاهد پیگیری‌های خوبی از سوی سازمان جنگل‌ها و بویژه فرماندهی یگان حفاظت منابع‌طبیعی بودیم.
سلیمانی همچنین اشاره کرد: در سال جاری اگر چه تعداد فقرات آتش‌سوزی در منابع‌طبیعی افزایش یافته است اما به لحاظ "سطح حریق" با کاهش روبرو بوده ایم که جای خوشحالی است.

**در اعزام بالگرد به منطقه حریق نیازمند هماهنگی بیشتر هستیم
در ادامه این نشست سرهنگ علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت منابع‌طبیعی کشور ضمن قدردانی از پیگیری و حمایت وزارت دفاع در اطفای هوایی حریق افزود: در اعزام بالگرد به منطقه حریق نیازمند هماهنگی منسجم هستیم و محوریت فرماندهی از ابتدای شروع اطفای حریق تا انتهای آن با مدیرکل منابع طبیعی و سپس فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان درگیر حریق است.
وی اظهار امیدواری کرد با همفکری و تلاش دو مجموعه این ناهماهنگی‌ها در مواقع بحرانی مرتفع شود.
عباس‌نژاد یادآور شد: دولت توجه خوبی در سال جاری به منابع طبیعی کشور داشته و بودجه قابل توجهی را برای اطفای هوایی حریق جنگل‌ها اختصاص داده است که با همکاری وزارت دفاع و سازمان جنگل ‌ا امسال شاهد مدیریت بهتری در زمینه اطفای هوایی حریق خواهیم بود.


***


بر اساس این گزارش، در جمع بندی نهایی این نشست، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خواستار تعیین فرآیند اعزام بالگرد به مناطقی که نیازمند اطفای حریق هوایی است، شد و مقرر گردید: در زمانی که حریق در استانی اتفاق افتاد و نیازمند اطفای هوایی بود، مدیرکل منابع طبیعی و فرمانده یگان حفاظت استان مربوطه خبر درخواست را به فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها مخابره کرده تا اعزام به استان مربوطه انجام شود.
ضمناً مدیریت اطفای هوایی حریق از زمان شروع تا پایان در استانی که دچار حریق شد با مدیرکل و سپس فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان خواهد بود.
همچنین در این نشست مقرر شد برای هماهنگی بیشتر در مدیریت اطفای هوایی حریق، مدیران منابع طبیعی و فرماندهان یگان حفاظت استان‌های زاگرسی که عمده حریق در این مناطق رخ می‌دهد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا هفته آینده در کلاس آموزشی یک روزه شرکت کرده و آموزش‌های لازم را در این زمینه فرا بگیرند.


بازدید : 65 26 خرداد 1399 ساعت 10:36 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری