اطلاعیه مهم  

تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان جنگل‌ها و سازمان بسیج سازندگی امضا شد.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان جنگل‌ها و سازمان بسیج سازندگی امضا شد.

ه گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، دکتر مسعود منصور در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان جنگل ها و سازمان بسیج سازندگی کشور خاطرنشان کرد: منابع طبیعی ثروت عمومی کشور است و ما امانتدار این ثروت بین نسلی هستیم و تمام سعی و تلاش مان این است که این امانت را که از گذشتگان بدستمان رسیده به نسل های آینده انتقال دهیم.

** مردم بهترین همراه و شریک منابع طبیعی هستند
دکتر منصور بسیج را نماد یک نهاد مردمی در جامعه برشمرد و افزود: مردم بهترین مجریان و شریک در امر حفاظت و بهره‌برداری از منابع طبیعی هستند و به عبارتی منابع طبیعی در کنار مردم معنا و مفهوم پیدا می‌کند.
منصور با بیان اینکه با کارکنان منابع طبیعی عهد بسته‌ایم در سال جهش تولید حرکت جهشی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: در سال جاری در زمینه زراعت چوب که مصداق اقتصاد مقاومتی است با هدف‌گذاری‌های انجام شده 30 هزار هکتار توسعه زراعت چوب در کشور انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه پتانسیل‌های بالقوه فراوانی در منابع‌طبیعی کشور وجود دارد از توسعه 50 هزار هکتار گیاهان دارویی و انجام 32 میلیون هکتار عملیات کاداستر، 40 هزار هکتار جنگل کاری و 22 هزار هکتار جنگل کاری اقتصادی در سال جهش تولید خبر داد.

**جدی‌ترین راه برای پیشگیری از فرسایش خاک، اقدامات آبخیزداری است
رییس سازمان جنگل‌ها در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری در هفدهم اسفندماه سال 1393 در خصوص اهمیت حفظ خاک اشاره کرد و افزود: جدی‌ترین راه برای پیشگیری و جلوگیری از فرسایش خاک اقدامات آبخیزداری است.
 
وی ریزگردها را آسیبی جدی برای کشور دانست و گفت: این پدیده به زیرساخت‌های کشور آسیب زیادی وارد کرده و سازمان جنگل‌ها در سال جهش تولید برای مهار ریزگردها برنامه های چشمگیری در دست اجرا دارد.
وی گفت: سازمان جنگل‌ها برای رسیدن به اهداف خود نیازمند مشارکت همگانی و حرکت جهادی است و با حرکت‌های عادی و متداول نمی‌توان به برنامه‌های از پیش تعیین شده دسترسی پیدا کرد.
دکتر منصور  که به منظور گسترش ‏بسیج ملی برای حفظ و احیای منابع‌طبیعی کشور، با سازمان بسیج سازندگی تفاهم نامه همکاری امضا کرده است خاطرنشان کرد: بند ب ماده 29 احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور یکی از ظرفیت‌های مشارکت‌پذیری در منابع طبیعی است و بسیج می‌تواند با ساماندهی تشکل‌ها و تعاونی‌ها در امر مشارکت نقش آفرینی نماید.

**منطق بسیج، منطق تبدیل تهدید به فرصت است
در این مراسم دکتر زهرایی مسئول سازمان بسیج سازندگی گفت: منطق بسیج، منطق تبدیل تهدیدها به فرصت‌هاست و سازمان بسیج می‌تواند در کنار سازمان جنگل‌ها کارهای ناتمام و زمین مانده را به سر منزل مقصود برساند.
وی افزود: شاید امروز فرسایش خاک در کشور چندان به چشم نیاید و مورد توجه قرار نگیرد اما تخریب جنگل‌ها، فرسایش خاک، خشکیدگی دریاچه ارومیه و پدیده ریزگردها و بیابان‌زایی امروز در کشور یک تهدید جدی به حساب می‌آیند و  باید با برنامه‌ریزی در زمان خودش رسیدگی شود.
مسئول سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه تهدیدات امروز تنها فقط از جنس اجتماعی و اقتصادی نیست بلکه امنیت زیستی بسیار مهم است اظهار داشت: حفظ منابع طبیعی در گرو با هم بودن و در کنار هم کارکردن است و می‌تواند نتیجه بخش باشد.
این مسئول سازمان بسیج سازندگی در ادامه گفت: بسیج در تمامی روستاها و جوامع محلی شبکه‌های مویرگی دارد و می‌تواند با استفاده از نیروی متخصص و جوانان مومن همانند دوران کمک‌های مومنانه در حفظ، احیا و توسعه منابع‌طبیعی کشور نقش‌آفرینی کند.
دکتر زهرایی با بیان اینکه بسیج خدمتگزار جامعه است و اقدامات آن غیر انتفاعی است یادآور شد: بسیج علاوه بر مشارکت دادن جوانان و گروه‌های جهادی در حوزه منابع‌طبیعی قادر است بخش قابل توجهی از تجهیزات و امکانات خود را برای شکوفایی منابع‌طبیعی کشور بکار گیرد.
بر اساس این گزارش، در خاتمه، تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان بسیج سازندگی و سازمان جنگل‌ها توسط دکتر منصور و دکتر زهرایی امضا و بین طرفین مبادله شد.   


بازدید : 85 29 تير 1399 ساعت 04:35 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری