پوستر هفته منابع طبیعی
 اطلاعیه مهم  

دشت‌های نائین و انارک جزو دشت‌های ممنوعه اصفهان

دشت‌های نائین و انارک جزو دشت‌های ممنوعه اصفهان
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: برای جلوگیری از اُفت بیش‌تر سطح آب زیرزمینی، جلوگیری از اُفت کیفی آبخوان و حفظ سیستم قنات های منطقه، دشت‌های نائین و انارک استان اصفهان به لحاظ حفر هر گونه چاه عمیق و نیمه عمق و هرگونه توسعه بهره‌برداری از منابع موجود، ممنوعه اعلام شدند.
 

جواد طاهری افزود: بر اساس نتایج مطالعات و بررسی‌های صورت گرفته، اُفت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن در محدوده‌های مطالعاتی نائین و انارک در سالیان اخیر استمرار یافته، به طوری که متوسط اُفت سالانه سطح آب زیرزمینی در منطقه نائین به میزان ۵ سانتی‌متر و در محدوده انارک ۳ سانتی‌متر در سال بوده است.
وی گفت: متوسط کسری حجم مخزن دشت نائین، معادل ۲.۸۵ میلیون متر مکعب در سال و در محدوده مطالعاتی انارک ۰.۳۸ میلیون مترمکعب در سال است.
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان افزود: بر اساس دستورالعمل‌های موجود، دفتر مطالعات پایه منابع گزارش پیشنهاد ممنوعیت دشت‌های نائین و انارک را تهیه و پس از پیگیری‌ها و انجام مراحل قانونی در ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ به تصویب شرکت مدیریت منابع آب کشور رساند و این مناطق به مدت ۵ سال ممنوعه اعلام شدند.
طاهری با اشاره به وجود ۳۵ محدوده مطالعاتی در استان اصفهان، تعداد دشت‌های ممنوعه را ۲۹ دشت اعلام کرد و گفت: در این میان ۱۰ محدوده، جزو مناطق ممنوعه بحرانی هستند که به لحاظ اُفت سطح آب زیرزمینی، تغییر کیفیت شدید آب و پدیده فرونشست با شرایط حادتری روبه‌رو هستند.
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان افزود: دشت‌های اصفهان- برخوار، کاشان، اردستان، باد- خالدآباد، گلپایگان، دامنه- داران، مورچه خورت، نجف‌آباد، مهیار شمالی و مهیار جنوبی و دشت آسمان محدوده‌های ممنوعه بحرانی استان هستند

بازدید : 147 26 تير 1401 ساعت 12:01 ب.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری