بیش از 40 هزار هکتار از مراتع شهرستان تحت بیمه خشکسالیکارشناس مرتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نائین در گفتگو با روابط عمومی این اداره اظهار کرد: 40700 هکتار  از مراتع این شهرستان تحت پوشش بیمه خشکسالی قرار گرفته است.

نعمت اله عرب بافرانی ‌در بازدید از مراتع این شهرستان افزود: در مناطق خشک و نیمه خشک یکی از مهم‌ترین عوامل محدود کننده در مشارکت فعال بهره‌ برداران و سرمایه گذاری در اجرای طرح‌های مرتع‌داری، وقوع پدیده‌هایی همچون خشکسالی و سیل است.

وی خاطرنشان کرد: بیمه مراتع یکی از راهکارهای اصولی برای کاهش ریسک و افزایش اطمینان خاطر بهره‌برداران در سرمایه گذاری برای مدیریت مرتع محسوب می‌شود.

عرب بافرانی ادامه داد: این اداره با هدایت دفتر فنی اداره کل و همکاری صندوق بیمه محصولات کشاورزی و بانک کشاورزی، حرکت مؤثر و قابل توجهی در این زمینه انجام داده است.

 

ایشان با اشاره به اینکه کمبود بارندگی شدید و پراکنش نامناسب آن به پوشش گیاهی مراتع شهرستان نائین آسیب فراوان وارد کرده است، اضافه کرد: مرتع ییلاقی چاه شریف با مساحت 2200 هکتار ، مرتع قشلاقی پالانی انارک با 11050 هکتار و مرتع سبزه چاه با 27450 هکتار تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.

کارشناس مرتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نائین افزود: از آنجا که پرداخت غرامت از صندوق توسعه کشاورزی زمان‌بر و پیچیده گردیده سایر مرتعداران رغبتی برای انجام بیمه مراتع از خود نشان نمی دهند.

نعمت اله عرب بافرانی متذکر شد: در آینده نزدیک برای آشنایی بیشتر مرتع‌داران با نحوه تهیه طرح مرتع‌داری، بیمه مراتع و دیگر موضوعات در زمینه منابع طبیعی، کلاس‌های آموزشی علمی و عملی با استفاده از کارشناسان برگزار می‌شود.

لازم بذکر است مراتع شهرستان نائین دارای 39 طرح مرتعداری و مساحتی برابر  420 هزار و 985 هکتار می باشد.


 
بازدید : 169 23 دي 1395 ساعت 07:55 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری