افتتاح پروژه پخش سیلاب چوپانان با حضور استاندار
 
 
 
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان در مراسم کلنگ زنی پروژه پخش سیلاب چوپانان اظهار داشت: با عنایت به دستور مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در سال گذشته 200 میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی جهت پروژه های آبخیزداری در سطح کشور اختصاص یافته که در این میان استان اصفهان 23 میلیارد تومان جذب اعتبار داشته است.
 
محمدحسین شاملی در مراسم افتتاح این پروژه که باحضور استاندار اصفهان، نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان ، اعضای شورای اسلامی و دهیار چوپانان، همراه بود، افزود: با توجه به مشکلاتی که سیلابهای مخرب و ویرانگر رودخانه های بالادست چوپانان برای قنوات روستا و جاده ترانزیتی طول مسیر اصفهان- مشهد مقدس بوجود آورده بود پروژه پخش سیلاب عباس آباد چوپانان در سه فاز طراحی شد که در فاز اول احداث بند خاکی به طول دو کیلومتر بر روی رودخانه‌های فصلی رشته کوههای عباس آباد با حجم آب‌گیری 300 هز ار متر مکعب اجرا گردید.

 
شایان ذکر است  فاز اول این پروژه 13 میلیارد ريالی انجام و امروز مراسم کلنگ زنی  فاز دوم آن برگزار گردید.
 
با اجرای این پروژه حجم عظیمی از رواناب‌های حاصل از بارندگی مهار شده و علاوه بر جلوگیری از خسارت‌های فراوان به قنات روستای چوپانان و مزارع حجت آباد و آشتیان، باعث تقویت سفره‌های آب زیرزمینی نیز خواهد شد. هم‌چنین تهدید مسیرهای ترانزیتی طول مسیر اصفهان- مشهد مقدس و نیز مزارع و روستای چوپانان نیز با احداث این بند خاکی رفع می‌گردد.
 
از اهداف دیگر این پروژه، جلوگیری از فرسایش حوزه آبخیز پایین دست و کنترل سیلاب، حفاظت آب و خاک، تغذیه آب‌خوان‌های منطقه، تقویت پوشش‌گیاهی، اشتغال‌زایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان خواهد بود.
 
 
 
بازدید : 104 10 شهريور 1397 ساعت 01:55 ب.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری