تقویت سفره های زیرزمینی با ایجاد سازه های آبخیزداری


رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نایین در گفتگو با روابط عمومی این اداره اظهار داشت: یکی از اهداف مهم آبخیزداری، کنترل و مهار سیلاب های مخرب و بهره برداری بهینه از رواناب های سطحی برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی و کاهش خسارات ناشی از سیل و خشکسالی می باشد.
 
کیوان لوکی انارکی افزود: از آغاز فعالیت های آبخیزداری در حوزه شهرستان نایین تاکنون، اقدامات آبخیزداری گسترده ای با محوریت کنترل سیلاب و تغذیه سفره های آب زیرزمینی و متناسب با وضعیت اقلیمی، توپوگرافی و ژئومرفولوژی در حوزه شهرستان انجام گرفته است.
 
لوکی انارکی خاطر نشان کرد: احداث سازه های کنترل سیل و رسوب شامل انواع بندهای سنگی ملاتی، گابیونی، بندخاکی و بندهای خشکه چین که به منظور کنترل رسوبات آبراهه ها در سرشاخه های حوزه های آبخیز احداث گردیده اند، از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه آبخیزداری می باشد.
 
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نایین یادآور شد: مجموعه اقدامات فوق نقش موثری در حفاظت آب و خاک، کاهش فرسایش و رسوب، تقویت و بهبود وضعیت پوشش گیاهی، تغذیه سفره های آب زیرزمینی و خصوصأ کنترل و مهار سیلاب های فصلی مخرب و کاهش اثرات زیان ­بار ناشی از سیل و خشکسالی و در نتیجه بهبود و رونق کشاورزی و دامداری منطقه داشته است.
 
لوکی انارکی در پایان اظهار کرد: ذخیره رواناب های سطحی ضمن نفوذ، باعث تقویت و تغذیه سفره های آب زیرزمینی و چاه های کشاورزی پایین دست سازه­ ها شده و اراضی زراعی واقع در پایین دست سازه های آبخیزداری از خطر سیل حفظ شده و یک امنیت پایدار برای رونق و توسعه بخش کشاورزی و دامداری در منطقه ایجاد شده است.

 
 
بازدید : 156 18 خرداد 1398 ساعت 10:19 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری