پوستر هفته منابع طبیعی
 اطلاعیه مهم  

شرح وظایف

واحد ممیزی اراضی و حدنگاری
این واحد وظیفه مشخص کردن مرز اراضی دولتی و شخصی و پاسخگویی به استعلامات رسیده از طرف اشخاص حقیقی،حقوقی و سایر ادارات دولتی را بر عهده دارد.
 
یگان حفاظت
وظیفه حفظ و حراست از محدوده های منابع ملی،جلوگیری از تصرف اراضی ملی،برش غیرمجاز و قاچاق چوب و ساخت وساز غیرمجاز و چرای غیرمجاز و خارج از فصل در عرصه های ملی از وظایف اصلی یگان حفاظت است.
 
 
واحد آبخیزداری
از اهداف و وظایف اصلی و مهم این واحد مطالعه حوزه های آبخیز و برنامه ریزی به منظور مدیریت و آبادانی و رفاه حال هرچه بیشتر آبخیز نشینان مثل عملیات اجرای بندهای خاکی،بندهای سنگی،ملاتی،پخش سیلاب،سدهای خشکه چین و... است که اثرات آن مثل تغذیه سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از بروز سیلابهای ناگهانی و مخرب است.
 
واحد مرتع
وظایف این واحد اعمال مدیریت بر عرصه های مرتعی و انجام طرح هایی به منظور اصلاح و احیاء مراتع می باشد.
یکی از این طرح ها ذخیره نزولات آسمانی است. در نتیجه اجرای این عملیات که به کمک ایجاد هلالی های آبگیر صورت می گیرد نزولات آسمانی در فواصل کوتاهی به دام افتاده و علاوه بر جلوگیری از روان شدن سیلاب در عرصه، مانعی در برابر از بین رفتن خاک حاصلخیز و پوشش گیاهی شده و علاوه بر این با حفظ رطوبت خاک می تواند عاملی برای رشد گیاهان نیز باشد. پروژه تکمیلی این طرح بذرپاشی و کپه کاری است که طی آن در داخل هلالی های ایجاد شده بذر گیاهان متناسب با شرایط منطقه کاشته شده  و به افزایش غنای گیاهی می‌افزاید.
تعدادی از پروژه های واحد مرتع نیز به منظور ایجاد و ساماندهی منابع آب مطمئن و مناسب برای شرب دام اختصاص دارد،انجام عملیاتی نظیر احداث آب انبار، احداث آبشخوار و حفر چاه مالداری که نتیجه اجرای این عملیات پراکنده شدن متناسب منابع آب در سطح عرصه مرتع و استفاده کامل و منطقی از پوشش گیاهی است.پروژه های مذکور به همراه سایر پروژه های دارای قابلیت اجرا در مطالعات صورت گرفته تحت عنوان طرح های مرتعداری مد نظر قرار می گیرند تا پس از تصویب در کمیته فنی به مرحله اجرا برسند.
 
واحد جنگلکاري
هدف: حفظ پوشش های گیاهی درختی و درختچه ای موجود و سعی در افزایش پوشش متناسب با پتانسیل و استعداد منطقه .
 از پروژه های شاخص این واحد انجام عملیات جنگلکاری دیم با بذر بادام کوهی در رویشگاههای اصلی این گونه و همچنین تولید و توزیع نهال در طول هفته منابع طبیعی است.
 
واحد مقابله با بیابانزایی
همانگونه که از نام این واحد پیداست هدف از تأسیس آن جلوگیری از پیشروی بیابان ها و مقابله با تهدیدهای بیابان بر روی مناطق حساس و مهم از قبیل جاده ها،تأسیسات صنعتی،منازل مسکونی،زمین های کشاورزی و... است.که این فعالیت در طول سالهای قبل و با همت پیشینیان به خوبی انجام شده  است؛ واحد مقابله با بیابانزایی در حال حاضر وظیفه حفظ و حراست از این جنگلها و در صورت لزوم انجام عملیات نهالکاری،بذرپاشی و... را در عرصه های بیابانی انجام می دهد.
 
واحد حفاظت
در یک کلام حفاظت از عرصه های ملی در مقابل انواع تهدیدها برعهده این واحد است.اجرای طرح کمربند حفاظتی به منظور جدا نمودن زمین های ملی و مستثنیات اشخاص،نظارت بر عملیات اکتشاف و بهره برداری معادن و مبارزه با آفات و امراض مثل ملخ کوهاندار تاغ و موش تاغزار از جمله فعالیتهای شاخص این واحد است.
 
واحدهای روابط عمومی و آموزش و ترویج 
ایجاد،حفظ و گسترش روابط ساده و صمیمی بین اداره و بهره‌برداران منابع طبیعی از یک سو و همچنین انعکاس اخبار واطلاعات و گزارش فعالیتهای صورت گرفته در اداره در سطح اذهان عمومی از سوی دیگر از اهداف این واحد است که در راستای آن اقدام به برگزاری جلسات متعدد و تهیه و انتشار بروشور،لوح فشرده و... می نماید.

بازدید : 973 26 ارديبهشت 1398 ساعت 07:16 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری